Lafourche Parish Children and Youth Planning Board

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option
Mailing Address: 192 S. Main St.
Larose, LA 70373
Board Phone:
Board Fax:
985-537-7055
985-537-3021
Board Contact:
Board Email:
Judge Christopher Boudreaux
benoitkg@lafourchegov.org
Meeting Time/Location: Board meets every 3 months (date TBD) @ 12:00pm
Lafourche Juvenile Justice Facility
2525 Veterans Blvd.
Thibodaux, LA 70301
Governing Authority: Parish Board
Board Composition: Board shall consist of not less than 11 members & no more than 25 members
Term Limit: 2 Years
Ordinance Information: Code of Ordinances
Section 34-564--565
R.S. 46-1941.1 & 46-1941.8
Miscellaneous Info: Must have at least 11 members, but not more than 25

StaffTitleDepartmentsPhoneEmail
Benoit, KaylaAppointed per Resolution No. 18-273. Term expires 10/22/2020.Boards and Commissions
Bernard, RayAppointed per Resolution No. 19-119. Term expires 5/27/2021Boards and Commissions
Boudreaux, ChristopherAppointed per Resolution No. 19-020. Term expires 2/11/2021Boards and Commissions
Chiasson, MarkAppointed per Resolution No. 15-201. Term expires 6/8/2017.Boards and Commissions
Davis, EarlAppointed per Resolution No. 20-034. Term expires 02/10/2022Boards and Commissions
Dufrene, Chief TroyAppointed per Resolution No. 20-063. Term expires 3/9/2022Boards and Commissions
Ford, Andrae Appointed per Resolution No. 20-062. Term expires 3/9/2022Boards and Commissions
Gros, ShannanAppointed per Resolution No. 19-234. Term expires 9/9/2021Boards and Commissions
Guidry, LaurenAppointed per Resolution No. 18-179. Term expires 7/9/2020.Boards and Commissions
Harrelson, Chief DavidAppointed per Resolution No. 20-043. Term expires 02/10/2022Boards and Commissions
Knight, Sgt. Jennifer Appointed per Resolution No. 20-051. Term expires 2/10/2022Boards and Commissions
Lee, Robbie Appointed per Resolution No. 20-061. Term expires 3/9/2022Boards and Commissions
Licalzi, JamesAppointed per Resolution No. 18-257 Term expires 10/8/2020.Boards and Commissions
Reynolds, KimberlyAppointed per Resolution No. 18-258. Term expires 10/8/2020.Boards and Commissions
Richard, JenniferAppointed per Resolution No. 19-118. Term expires 5/27/2021Boards and Commissions
Sapia, RonAppointed per Resolution No. 20-044. Term expires 02102022Boards and Commissions
Silverii, ShaunAppointed per Resolution No. 15-130. Term expires 4/13/2017.Boards and Commissions
Stentz, AndreaAppointed per Resolution No. 17-180. Term expires 5/22/2019.Boards and Commissions
Tarr, LaniAppointed per Resolution No. 19-125. Term expires 5/27/2021.Boards and Commissions
Waguespack, KarissaAppointed per Resolution No. 19-102. Term expires 5/13/2021.Boards and Commissions